SEO NEDİR?

SEO NEDİR

Seo Nedir?

Seo (Search Engine Optimization) bir kısaltmadır, arama motorunda bu işlemler ile websitenizin daha ön planda çıkması için bir düzenleme-optimizasyon yapmaktır.
Türkçe de karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu geçmektedir. Seo, websiteniz için yapılan tüm iyileştirme çalışmalarına verilen isimdir. Seo ile amaç websitenizin kalite ve değerini arttırmaktır. Bu sayede günlük olarak çektiğiniz ziyaretçi kitlesi artacaktır.
SEO, arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
Arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

Site İçi Seo Nedir?

Arama motorları, web sitelerine belirlenen kurallar dahilinde, kalite puanları vermektedir. Bu kalite puanları, sitemizin genelinde kullandığımız metin ve görsel içeriklerimiz, temiz ve hızlı kod yapısı, kullanıcı dostu ara yüz ve belli başlı arama motoru etiketleri ile sağlanmaktadır.

Site Dışı Seo Nedir?

Dış SEO çalışması, isminden de anlaşılacağı üzere site dışındaki yapılan tüm çalışmaları içermektedir. İnternet projelerinin, popülaritesini arttırmak, bilinirliğini ve konuşulurluğunu arttırmak olarak düşünebiliriz. Çalışmalarda en büyük hataların yapıldığı ve sitelerin arama motorundan silinmesine kadar giden yolun en büyük nedenleri arasında, hatalı yapılan site dışı çalışmaları gösterebiliriz.
Bu hataları arama motoru, spam olarak değerlendirebilmekte ve projelerin sıralamalarda olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

Bu yazıyı paylaşın:

3 Yorum

  1. Bilgilendirici bir yazı. Teşekkürler.

Yorum Bırakın